NEŠETRNÝM ZÁSAHEM PROTI KŮROVCI NÁRODNÍ PARK PORUŠIL ZÁKON

Sušice, 11. dubna 1997

Hnutí DUHA podalo oblastnímu inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Českých Budějovicích oznámení o porušení zákona Správou národního parku Šumava. Vrací se tak k jejímu postupu při loňském zásahu proti kůrovci v oblasti Modravských slatí.

Správa svým postupem porušila zákon o ochraně přírody a krajiny (114/92 Sb.). Při zásazích došlo ke vzniku četných erozních rýh, dosahujících často délky až několika kilometrů. Příčinou byl nešetrný způsob přibližování (transportu) poražených stromů v pramenné oblasti [1] s využitím těžké mechanizace. Došlo tak k porušení ustanovení, které na území národního parku zakazuje "nevratně poškozovat půdní pokryv" [2].

Rekultivována však byla jen malá část takto vzniklých "jizev" - kvaliltu nápravy by navíc měli ověřit odborníci ČIŽP. Velká část z nich však zůstává po roce nezacelena.

Za protiprávní lze navíc považovat celý zásah. V zasažené oblasti byl prokázán výskyt státem zvláště chráněných živočichů, včetně několika klasifikovaných jako kriticky nebo silně ohrožené [3]. Zákon ukládá, aby bylo chráněno i stanoviště těchto nejvzácnějších druhů naší přírody. Necitlivě prováděná, holosečná těžba však jejich biotop poškozuje. Správa národního parku tak způsobem, jakým zásah provedla, opět porušila ustanovení zákona o ochraně přírody a krajiny [4].

Hnutí DUHA je přesvědčeno, že Správa národního parku Šumava musí svou činností stát příkladem obyvatelům a návštěvníkům tohoto unikátního pohoří. Není tedy možné, aby svěřené území namísto péče devastovala.

Hnutí DUHA se za současné situace nepřiklání k žádnému z krajních názorů na řešení situace, která po napadení šumavských lesů kůrovcem vznikla. Cestu striktní ochrany, která předpokládá ponechání postižených lesů bez jakéhokoli zásahu, považuje za nevhodnou. Odmítá ale i Správou zvolenou cestu nepromyšlené, razantní velkoplošné likvidace lesa na rozsáhlých plochách, která se nevyhnula ani zdravým stromům.

foto1_3.jpg (14432 bytes)
Vytváření velkoplošných holin v nejvyšších polohách Šumavy má za následek někdy i trvalou likvidaci lesních ekosystémů. Je proto větším zlem než vlastní žír a šíření kůrovce. Na snímku Malá Mokrůvka (1330 m.n.m.) na Modravě.

Poznámky:

[1] Šumava je od roku 1978 chráněnou oblastí přirozené akumulace vod.

[2] § 16, odst. 2, písm. a zák. č. 114/92 Sb.

[3] Kriticky ohrožený tetřev hlušec a silně ohrožení jeřábek lesní, rys
ostrovid, datlík tříprstý, kos horský, kulíšek nejmenší, sýc rousný aj.

[4] Podle § 50, odst. 2 zákona č. 114/92 "je zakázáno škodlivě zasahovat
do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů, zejména je ...
rušit", a "není dovoleno ... ničit, poškozovat ... jimi užívaná sídla.


kontakt: Jiří Koreš, Hnutí DUHA Šumava, tel./fax 0187-526487