SMRKY USCHLY NA SMRČINĚ, BLOKÁDA TU BYLA ROVNĚŽ - ALE JINDE, NAVÍC SYMBOLICKÁ A PŘÍLIŠ KRÁTKÁ, NEŽ ABY KÁCENÍ OVLIVNILA

pondělí 13. září 1999

Aniž by si ověřila základní informace o věci, napadla dnes správa národního parku Šumava hrubě své oponenty. V tiskové zprávě označila za "provokaci, resp. nejapný žert" včerejší stížnost Hnutí DUHA České inspekci životního prostředí na postup asanace kůrovcové kalamity na Smrčině.
Pozdě asanované stromy, kterých se stížnost týkala, se nacházejí na opačné straně první zóny, než probíhala blokáda.
Představa, že dva a půl dne (nikoli "řadu dní") trvající blokáda Smrčiny zpomalila postup asanace v této první zóně, je nesmyslná. Blokáda ve skutečnosti objem těžby v této první zóně prakticky neovlivnila.
Celá úvaha je navíc nesmyslná, neboť vývojový cyklus kůrovce probíhá daleko pomaleji - dva a půl dne zdržení by tedy, dokonce i v případě, že by k nim došlo, nijak neovlivnily včasné kácení. Stromy byly navíc částečně kůrovcem opuštěné již v době blokády.
Podstata včerejšího oznámení Hnutí DUHA byla odlišná. Zabránění kůrovci v opuštění stromů byl jediný argument, o který správa kácení v prvních zónách od počátku opírá. Skutečnost, že ve skutečnosti ponechává kůrovce z desítek stromů vylétat, ukazuje, že celá asanační akce neměla smysl. Optimální by bylo, kdyby správa v prvních zónách vůbec nezasahovala, nedůsledné kácení je však nejhorší variantou.
Matematická úvaha tiskové zprávy, podle které deset procent kůrovců ještě stačí k napadení dalšího stromu, je věcně nesmyslná. Studie populační dynamiky kůrovce ukázaly, že většina brouků nepřežije zimu.
 
kontakt: Jaromír Bláha, tel. 0602-440508, 290474