V TROJMEZENSKÉM PRALESE ZAČALY PADAT PRVNÍ STROMY SPRÁVA NÁRODNÍHO PARKU IGNORUJE MINISTROVO STANOVISKO

čtvrtek 20. května 1999

Dřevorubci správy Šumavského Národního Parku začali kácet smrky v unikátním Trojmezenském pralese. Počínají si při tom velmi nekvalifikovaně a porušují stanovisko ministra životního prostředí i doporučení vědecké rady parku.
Lesní dělníci tento týden zahájili kácení stromů v nejcennějších částech, tzv. prvních zónách národního parku. Mezi prvními postiženými je právě Trojmezenský prales.
Těžba je v řadě případů zcela nesmyslná. Zahájena byla přesto, že doposud nelze rozeznat stromy napadené kůrovcem v letošním roce. Dřevorubci proto kácí smrky postižené loni, ze kterých již drtivá většina kůrovců vylétla. Stromy ovšem již téměř vůbec nemají kůru, ve které lýkožrout žije.
Kůrovce navíc v této první zóně rapidně ubývá. Oproti roku 1996 byl jeho výskyt loni čtvrtinový: kubatura napadených stromů se zmenšila z více než 10.000 na 2,5 tis. krychlových metrů).
Souhlas se zásahy vydal v dubnu ministr životního prostředí. Předpokládá, že se zásahy omezí výhradně na monokultury oslabené imisemi (ČTK 18.5.). Rovněž doporučení vědecké rady národního parku, o které se Kužvartův verdikt opírá, limituje kácení na nepůvodní lesy. Správa však toto stanovisko porušuje, když zasahuje v pralesovitém porostu.
 
Trojmezenský prales je největší komplex horského smrkového lesa pralesovitého charakteru u nás. Velkou část chrání přírodní rezervace již od roku 1933. První zóna, nejrozsáhlejší v národním parku, pokrývá plochu 610 hektarů. Zahrnuje rovněž Plešné jezero a hraniční hřeben s Plechým, nejvyšší horou české části Šumavy.
 
kontakt: Jaromír Bláha, Hnutí DUHA, tel. 0602-966161