Správa NP a CHKO Šumava
útvar státní správy
Vimperk

1. 2. 2000

Věc: Žádost o vydání souhlasu k zásahům proti škůdcům a k opatřením v případech mimořádných okolností a nepředvídaných škod - § 22 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb. a v I. zónách NPŠ


Z výsledků monitoringu stavu a vývoje napadení I. zón ochrany přírody i navazujících lesních komplexech v NP Šumava a na základě podrobných rozborů příčin přemnožení kůrovce, zpracovaných pro jednáni vědecké sekce Rady NPŠ 10. 12. 199 jednoznačně vyplynulo, že při současné úrovni pozměnění lesních ekosystémů je kůrovcem potenciálně ohroženo více než 1 mil. m3 smrku. Při současné globální antropické zátěži oslabující přirozenou odolnost lesních ekosystémů, se kůrovec stává nebezpečným destrukčním faktorem, ohrožujícím plnění funkci lesů na rozsáhlých územích NPŠ. Velkým nebezpečím je též zdroj z bezzásahového území na LS Modrava a dále část pod Rok1anem v západní části Bavorského parku a část za Černou horou ve východní části Bavorského parku.
Při současné úrovni napadení I. zón kůrovcem, je asanace polomů a vývratů sice nutnou, nikoli však postačující podmínkou k zamezení vpředu uvedených nepřiměřených rizik plošných rozpadů lesních komplexů.
Z výše uvedených důvodů a na základě doporučení vědecké sekce Rady NPŠ, která "... doporučuje pokračovat v opatřeních ochrany horských smrčin proti kůrovci...", žádáme proto ve všech I. zónách ochrany přírody NP Šumava se zastoupením smrku o vydání souhlasu k následujícím činnostem:

  1. Asanace vývratů a zlomů smrku
  2. Použití dovezených neotrávených lapáků, které budou bezeškodně (např. za použití TERRI na sněhu) přiblíženy po linkách do I. zóny a po náletu asanovány motorovým odkorňovačem na místě;
a zároveň žádáme o vydání souhlasu k následujícím činnostem v uvedených I. zónách ochrany přírody NP Šumava dle jednotlivých porostů, která jsou nedílnou součástí této žádosti:
  1. Asanace "aktivního" kůrovcového dřeva mechanickým odkorněním
  2. Asanace vývratů a zlomů smrku
  3. Použití dovezených lapáků na hranice I. zón ochrany přírody, které budou asanovány odvozem, nenapadené lapáky budou po snížení jejich atraktivity také odvezeny.
  4. Použití dovezených neotrávených lapáků, které budou bezeškodné (např. za použití TERRI na sněhu) přiblíženy po linkách do I. zóny a po náletu asanovány motorovým odkorňovačem na místě
  5. Instalace a provoz feromonových lapačů.
Výše uvedenou žádost včetně předložených podkladů chápejte zároveň jako doplnění žádostí č.j. 31-Vi/2888/96 ze dne 30. 8. 1995 o provedení asanačních zásahů proti lýkožroutu smrkovému a ostatním kůrovcům v uvedených částech vytypovaných I. zón NP Šumava, a tím odstranění nedostatku podání, pro které bylo zahájené řízení Rozhodnutím č.j. 51Vi/146/97 ze dne 22. 1. 1997 přerušeno. Ty části I. zón, které byly uvedeny v žádosti č.j. 31Vi/2888/96 ze dne 30. 8. 1996 a nejsou po upřesnění uvedeny v předloženém seznamu I. zón ochrany přírody, požadujeme z řízení vyřadit, protože na základě vyhodnocení stav a vývoje napadení I: zón kůrovcem není v současné době nutné v těchto lokalitách proti kůrovcům zasahovat.