I. zóna NP Šumava - zóna TROJMEZNÁ, SMRČINA

Popis současného stavu a doporučení



TROJMEZNÁ - zóna č. 124
rozloha zóny je 598.94 ha, z toho na LS Stožec 452.48 ha a LS PLechý 146.46 ha. Kůrovec je nejvíce rozšířen v odd. 47,48 a porostech 72 a severní část 71 A.
Největší nárůst kůrovcových souší nastal v roce 1996, kdy se jednalo o 10.454 m krychlových, narozdíl od roku 1995 a starších, kde byl poloviční - tj. 5670 m krychlových. Od roku 1997 dochází v této I. zóně k poklesu (rok 1997 - 3590 m3, 1998 - 2000m3).

SMRČINA - zóna č. 132 - LS Plešný
rozloha této zóny je 237.47 ha a zásah je doporučen na rozloze 143.06 ha.

Obě zóny jsou ve stadiu rozpadu. Zóna Trojmezná je však při státní hranici ke Třístoličníku ve stadiu pokročilého rozpadu, směrem ke hřebeni je rozsah napadení kůrovcem nižší. Hlavní příčinou bylo neumožnění zpracování roztroušených stromů napadených kůrovcem a dokonce ani zpracování vývratů a polomů v minulých letech. Tím by se rozpad porostů zpomalil. Je skutečností, že v řadě případů je ohnisko starých souší olemováno několika aktivními stromy napadenými kůrovcem.
Lesnicky vhodné řešení, které by bylo před několika lety možné, bylo již promeškámo. Nastupují tedy dvě cesty. Zásah s ponecháním dřevní hmoty na místě, který vytvoří velké riziko vzniku holin a následného rychlého rozvrácení větrem, částečně ale i lýkožroutem (odhalení stěny ohnisek) a tím i urychlení rozpadu porostu do stadia holiny a požadavku umělé obnovy, které v obou lokalitách bude trvat desítky let, se ztrátou retence porostu. Další variantou je ponechat území samovolnému vývoji s výjimkou porostu 169A1, kde doporučuji zasahovat. Tento porost považuji za příklad diferencovaného postupu zásahu v I. zónách.
Je skutečností, že druhá varianta ponechání tohoto území samovolnému vývoji nese rizika rozpadu porostů jako na LS Modrava - Mokrůvka. Narozdíl od Modravy, kde se vystřídalo několik názorů a zásahů či nezásahů, lze na těchto dvou I. zónách prověřit možnost samovolného vývoje I. zón v NP Šumava. Je to vlastně jediné hraniční pohoří, ve kterém nebyl dosud zvolen režim zásah - holina - zalesnění. Pokud by zde došlo k selhání samovolného vývoje, bylo by zbytečné provádět další "pokusné experimenty". 2V současné době vlastně není možnost srovnání těchto dvou variant na větší ploše. K tomuto rozhodnutí by bylo vhodné záležitost projednat se sousedním Rakouskem. Je však skutečností, že ani na této hranici není ze strany sousedů vše v pořádku a kůrovec se nerozšiřuje z naší strany, ale naopak zde hrozí nebezpečí pozdního zpracování v sousedním státě. Dnes se to již objevuje v porostě 149 A (holina, vývraty ve vrcholové části), kde horzí rozšíření holiny kůrovcem a větrem s dalekosáhlým dopadem do této I. zóny. K řešení varianty nezasahovat mne vede jednak skutečnost již uváděná, a pak současný stav přirozené obnovy v těchto porostech. Většina zmlazení smrku se objevuje a přežívá pouze na rozpadajícím se dřevě padlých stromů. Vzhledem k buření a dalším faktorům nemá nálet přímo na zemi šanci na přežití. Bude se měnit přirozeně i složení dřevin pod starými soušemi, např. v porostu 72A bude nejenom znlazení smrku, ale uvolní se i zmlazení buku a jedle. Je pozoruhodné, že např. na Smrčině ve výškách okolo 1280 m nm. se objevuje pod porosty nejen zmlazení smrku, ale i buku. Zároveň se objevuje příměs jeřábu na většině plochy. Vzniká zde nový les, který bude mít jiné složení jak druhové, tak věkové, než v sousední uměle zalesněné smrkové monokultuře v porostě 149A2. Jsem přesvědčen o tom, že pokud by zde došlo k zásahu a nastolení režimu zásah-holina-zalesnění (bez posledního nelze zachovat existenci lesav této výšce) bude tento nově vznikající opravdu přírodní les zničen.
Pokud tedy mohu shrnout:
1. Současný rychlý rozpad porostů je způsoben celkovou zátěží porostů, znemožnění zpracování roztroušených polomů a vývratů a jednotlivých kůrovcových stromů v minulých letech. Dále pak v zóně SMRČINA i rozšíření kůrovce i ze II. zóny (151E1). V tomto porostu je současně největší rozšíření kůrovce a zde se také provádí rozsáhlý zásah.
2. Přirozená obnova smrku obou lokalit může nastat prakticky pouze na rozpadajícím se dřevě, zastínění a ochrana porostů mateřským hlavním porostem - jak zdravým porostem, tak soušemi.
3. Současný stav přirozené obnovy v některých nižších polohách - smrk, jedle, buk, ve vyšších polohách smrk, jeřáb, vtroušený buk, dává předpoklad vzniku přírodního lesa druhově a zejména věkově diferencovaného.
Na základě výše uvedených skutečností doporučuji:
1. Ponechat obě lokality samovolnému vývoji s výjimkou porostu 169 A1, kde navrhuji zasahovat. Uvedený porost považuji za příklad diferencovaného přístupu zásahu v I. zónách (zamezit urychlený rozpad porostů a zároveň zabránění rozšíření lýkožrouta smrkového do okolních porostů II. zón).
2. V obou lokalitách provádět monitoring lýkožrouta smrkového feromonovými lapači a vést evidenci o jeho vývoji.
3. Sledovat vývoj přirozené obnovy těchto porostů a dokumentovat jej.
4. V případě delšího (min.10 let) neúspěchu obnovy v některých částech lokalit a urychleného rozpadu porostů zajistit podsadby pod těmito porosty (síji smrku do rozpadajících se kmenů, pařezů, případně sadba obalovaných sazenic do těchto pařezů).
Uvědomuji si, že můj návrh není z hlediska lesnického odpovídající, ale doporučuji, aby vyhledem k poslání NP, kterým je mimo jiné i ochrana přírodních procesů, byl realizován se všemi riyiky. Pokud se projeví tato teorie neschopná, je třeba již v tomto směru přestat experimentovat. Rizika spojená s lesnickou praxí jsme již schopni posoudit ze zkušeností lesníků v minulosti i současnosti v lesích hospodářských. Přírodním procesům jsme v tomto roysahu zatím možnost v delším časovém období nedali.

Kašperské Hory, 16.7.1999
Petr Ješátko, pěstební inspektor

Příloha:
1.Porostní mapa I.zóny Trojmezná
2.Porostní mapa I. zóny Smrčina