Vyšetří policie případ tajemných vrtulníků nad Ztracenou slatí?
Jaromír Bláha,
vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA
Neznámý vrtulník krade na Šumavě dřevo. Není to vtip slavného Rádia Jerevan, ale výsledek šetření České inspekce životního prostředí. Okolnosti této krádeže jsou přinejmenším podivné.
Koncem října mi botanička Biologické fakulty Jihočeské university Ivona Matějková sdělila, že na Ztracené slati chybí pokácené stromy, které v prvních zonách musí správa parku nechat na místě. Oznámil jsem jménem Hnutí DUHA celou věc České inspekci životního prostředí (ČIZP). Inspekce pak svolala terénní šetření a potvrdila, že dřevo ze Ztracené slati bylo odvezeno. Jediný dopravní prostředek, který se do tak nepřístupného místa mohl dostat, byl vrtulník.
Na terénní šetření delegovala správa parku Josefa Krále, který dříve pracoval na ředitelství ČIŽP v Praze a ještě loni byl tedy nadřízeným inspektorů, kteří šetření vedli. Král byl právě v loňském roce ředitelem inspekce pověřen dohledem nad bezchybnou "asanací kůrovce" v prvních zónách NP Šumava. Po "úspěšném" ukončení kontroly ukončil i své působení v ČIŽP a stal se zaměstnancem ředitele parku Ivana Žlábka.
Na otázku, jak je možné, že zde dřevo není, nikdo z pracovníků parku odpovědět nedokázal. Vedoucí inspektor tedy konstatoval, že vše prověří v lesní hospodářské evidenci. Za chvíli ale vznikl problém - technik lesní správy Modrava, který má evidenci na starost, tu prý není a tak správa parku navrhla, že předloží evidenci později. Proti tomu jsem se ohradil, přepisování a dodatečné opravování dokladů prokázal v předchozích letech správě národního parku i Nejvyšší kontrolní úřad. Inspekce tedy vyzvala lesního správce, aby evidenci předložil sám. Ten odešel na chodbu a po chvíli se vrátil s tím, že technik zamkl kancelář a prý si s sebou omylem odvezl klíče. Navrhl, abychom si nechali vše potřebné předložit v centrální evidenci ve Vimperku. Ale zase vznikl zádrhel: zodpovědný pracovník z centrální vimperské evidence byl shodou okolností také mimo Vimperk a do Vimperka se toho dne již dle sdělení pracovníků parku neměl vrátit. Nikdo jiný než on prý evidenci předložit nemůže. Inspekce konstatovala, že za těchto okolností se musí spokojit s dodatečným prověřením. Bylo před polednem. "To, že jsme inspektorům nemohli dát podklady k dispozici okamžitě, bylo způsobeno tím, že naši pracovníci, kteří mají zpracování na starosti, měli po pracovní době," vysvětlil později novinářům tiskový mluvčí parku Zdeněk Kantořík (Plzeňský deník, 22.12.2000).
Správa parku si zřejmě rychle uvědomila, že odhalení může dát veřejnosti odpověď na základní otázku, zda se v národním parku těžbou dřeva chrání lesy proti kůrovci, anebo zda se pěstuje kůrovec pro těžbu dřeva.
Hned druhý den vydal národní park tiskovou zprávu, že dřevo ze Ztracené slati ukradl neznámý vrtulník, pracovníci Správy podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Tiskový mluvčí parku Zdeněk Kantořík upozornil, že se může jednat o provokaci, ze které nepřímo obvinil mne a botaničku Matějkovou. Představil jsem si, co všechno bych pro to i musel udělat: vykrást banku, koupit vrtulník, podplatit strážce parku a hajné, aby vrtulník neviděli a neslyšeli, a vzhledem k tomu, že na provoz vrtulníku nemám na rozdíl od správy parku státní dotaci, tak bych ještě hodně prodělal.