Pátá kolona

Již dlouho sleduji spor Mgr. Breziny s PhDr. Justem, CSc., a autorem ekologického pořadu ČT 2 Nedej se! RNDr. Bezouškou a Soňou Geblovou, zejména týkající se Národního parku Šumava.

Moje firma v roce 1998 v NP Šumava pracovala v pěstební činnosti na tolik exponované Lesní správě Modrava. Chtěl bych panu Brezinovi říci: Pane magistře, to, co pánové Just a Holub píší a pan Bezouška s paní Geblovou ukazují ve svých pořadech, je zlomek pravdy o tom, co se v šumavském parku odehrává. Bohužel skutečnost je daleko horší. Byli jsme svědky přibližování dříví vrtulníky i několik metrů od asfaltových cest za částku 1500 Kč za kubík z peněz daňových poplatníků, viděli jsme kácení sterilních, dávno kůrovcem opuštěných souší a jejich odvoz z ekosystému, viděli jsme tisíce pracně vysázených sazenic zarostlých trávou bez ožínání odsouzených k zániku, odvoz nečíslovaného dříví, zavážku erozních rýh v parku ze spáleniště budovy atd. Ze Šumavy, kde rostlo vždy kvalitní, dokonce i rezonanční dříví na výrobu hudebních nástrojů kupovaných až Japonci, se dnes vyváží „nekvalitní dřevo“. Jak je možné, že „znekvalitnělo“ až v posledních letech? Není zarážející, že právě sousední státy dnes mají kvalitního dřeva dostatek? Je zde řada otázek, vždyť i loňská, rekordní těžba dřeva ve výši 280 000 kubíků o něčem vypovídá. Přes tisíc hektarů holin po těžbě není také vizitkou dobrého hospodáře ani v hospodářském lese, natož v národním parku. Tyto holiny způsobily ztrátu retence porostů (schopnost udržet vodu) a mohou způsobit rozsáhlé povodně z podhůří Šumavy. Viděli jsme i zarovnávání porostních stěn kácením zdravých stromů, proto jsou šumavské holiny tak hezky každoročně zarovnané. I tolik diskutovaného kůrovce je víc než před nástupem tohoto vedení, dosazeného v období „benditismu“ – černého období naší ekologie – ministrem Bendou.

Chtěl bych Vám, pane magistře, pouze nabídnout: Pokud budete psát o Šumavě, prosím, zajděte se tam podívat, rád Vás doprovodím jinam, než vodí ředitel ing. Žlábek novináře. Věřte, že změníte svůj názor a budete společně s námi ostatními bojovat o záchranu Šumavy.

JAN ULMON, Liberec
Reflex 4, 2000